Terchová – Jánošíkové diery

Terchová – Jánošíkové diery

Jánošíkove diery alebo len Diery sú jedným z najatraktívnejších turistických chodníkov v Malej Fatre. Nachádzajú sa v Národnej prírodnej rezervácii Rozsutec a skladajú z troch častí: Dolné diery, Nové diery a Horné diery. Preteká tadiaľ Dierový potok s vyše dvadsiatimi vodopádmi.

Východiskom do Dier sú miesta patriace do katastrálneho územia obce Terchová - Štefanová a Biely Potok a trasa trvá cca od 3,5 do 4,5 hodiny. V Dolných dierach je vybudovaný náučný chodník a nachádzajú sa v nich dva vodopády. Horné diery je tiesňava potoka Diery medzi vrchmi Veľký Rozsutec a Malý Rozsutec a nájdete tam  deväť vodopádov s výškou do 4 metrov. Pri veľkých dažďoch sú diery nepriechodné, pretože sa dajú zdolať iba pomocou reťazí, lávok a rebríkov. V zimnom období sú uzatvorené. Jánošíkove diery sú prístupné atraktívnymi značenými turistickými chodníkmi s lávkami, rebríkmi a reťazami. Nové Diery vybiehajú z Dolných dier proti prúdu menšieho prítoku Dierového potoka. Nachádzajú sa tu 4 vodopády. Pomenovanie dostali podľa toho, že boli z celej sústavy Jánošíkových dier sprístupnené ako posledné.

Trvanie trasy: 3,5-4,5 hod.

Východiskové/cieľové body trasy: Biely potok (parkovisko pri hoteli Diery v časti Terchová) alebo Štefanová (časť Terchovej smerom na lyžiarske stredisko Vrátna)

Náročnosť: Trasa Dolné diery je aj napriek rebríkom pomerne nenáročná a tu môžete zobrať so sebou aj deti.

Facebook Twitter Google+ Pinterest
×

Log in